מהי קבילות תמלול הקלטה בבית המשפט?

לא פעם כאשר ישנו דיון משפטי, יש כמובן צורך להציג ראיות שונות, וכל צד עושה זאת, על מנת להוכיח את צדקת דרכו. אם גם אתם עומדים כרגע במוקד של דיון משפטי, אפשר שיש בידכם הקלטה מסוימת, אשר יכולה בהחלט לשמש אתכם כראיה שתוכיח כי הצדק עמכם. עם זאת, חשוב מאד להבין כי הקלטה לבדה, לא יכולה לרוב לשמש כראיה. ברוב המקרים, בית המשפט קובע כי חובה לצרף תמלול של ההקלטה וזאת בכדי שיהיה ניתן להגיש את ההקלטה והתמלול כראיה. הדבר כמובן מאלה את השאלה בנוגע לרמה של קבילות תמלול הקלטה. האם כל תמלול מתקבל אוטומטית כראיה? ואם לא – מהם התנאים כדי שהתמלול יהיה קביל?

התנאים אשר בית המשפט קבע

  • ללא הוספות או שינויים – בראש ובראשונה, בכדי לקבוע את מידת האמינות של קבילות תמלול הקלטה, בית המשפט קובעי כי חובה על מגישה הראיה להוכיח כמובן כי לא נעשתה כל מניפולציה בהקלטה לצד התמלול. כלומר – שאין שום חלק מההקלטה אשר הושמט, הוסר או נערך. שימו לב כי אם יש חלק כזה שהוסר (והצד שמנגד כמובן, ינסה להוכיח זאת) אזי ההקלטה וגם התמלול שלה לא יתקבלו כאמינים וכקבילים. כמובן שבכל מצב שבו יש פער מסוים בין ההקלטה לבין התמלול – ברור שהתמלול לא יהיה קביל. עליכם לדאוג שכלל ההקלטה כולה תתומלל ושלא יהיו ממנה שום השמטות ושום עריכות. כלומר – חובה להגיש את כל ההקלטה ואת התמלול שלה לבית המשפט.
  • מי מבצע את התמלול? – עוד דבר שיכול מאד להשפיע על ההחלטה של בית המשפט בנושא של קבילות תמלול הקלטה, הוא באשר לגוף שמבצע את התמלול. אם מי שמגיש את הראיה הוא גם זה שתמלל את ההקלטה, כלומר, אתם או עורכי הדין שלכם, הרי שאז אתם בבעיה. יש לכם הרי אינטרס אפשרי לעוות את ההקלטה, ובנוסף לכך – אין לכם כלל ניסיון בתחום התמלול! אם יש חשד למשל למילה מסוימת שאפשר לפרש בשני מובנים, והיא יכולה לשנות את כל המשמעות של ההקלטה והתמלול – ברור שהדבר לא יהיה קביל בבית המשפט. לכן, חובה שהגוף המתמלל יהיה גוף חסר פניות. עליכם לפנות לגוף תמלול מקצועי אשר מתמחה בתחום התמלול המשפטי – והדבר יגביר את האמינות של התמלול.
  • כיצד ההקלטה נעשתה? – מעבר לאמינות של התמלול יש לשים לב גם לאמינות של ההקלטה עצמה. עליכם להוכיח כי לא עברתם על חוק האזנות הסתר (כלומר שלפחות אחד מהמשתתפים בשיחה ידע שהשיחה מוקלטת), ובנוסף יש להוכיח כי אף אחד מהצדדים בהקלטה לא אמר את הדברים מתוך כפיה או פחד.

 לפנות לגורמים המומחים בתחום

אתם מוזמנים כבר עכשיו ליצור קשר עם חברת פרוטוקול שירותי תמלול – אנו נשמח לתמלל את ההקלטות שלכם, וכמובן לסייע לכם להגיש אותם בתור ראיה קבילה לחלוטין לבית המשפט.